MAX CPM-100G3 Label Printer in Gujarat
    Serial Numbering: Serialize numbers and letters.
    Barcoding: Make QR codes, UPC codes and much more!
    CSV Database Connect: Automatically fill in labels using content from a spreadsheet.
    Bepop Scan: Import company logos and symbols using Bepop Scan.
    Photo Images: Print mono-color photo images.
    Cut Lettering: Change letters from printing data to cutting data with the click of a button.
    Symbols and Templates: Choose from over 1,200 symbols and templates.
  • Product
    CPM-100HG3 & CPM-100G3
    Printer Selection
    Printing Method
    Thermal Transfer
    Printing Resolution
    203dpi for CPM-100G3 and 400dpi for CPM-100HG3
    Printing Speed
    1.0” (25mm) / sec at standard
    0.5” (12-5mm) / sec for high quality
    Cutter Section
    Resolution
    0.001”(0.025mm) / Step
    Cutting Speed
    4.7” (120mm) / sec at maximum
    Maximum output rage
    4” (100mm) x 78.7” (2000mm)
    Interface
    USB: USB 1.1, allowable cable length78.7” (2m)
    Working Environment
    Temperature: 10-35°C (50-96°F)
    Humidity: 35-80% (no dew condensation allowed)
    Power Source
    AC 100-240 V 50/60  Hz 1A
    Power Consumption
    150W at maximum, 20W at stand by
    Outer Dimensions
    12.8”(325mm)x12.0”(305mm)x12.4”(315mm)